niedziela, 20 października 2013

Minoxidil. Niebezpieczna substancja

Pierwszy raz spotkałam się z tą nazwą, szukając informacji o produktach wzmacniających włosy. Natrafiłam m. in. na Loxon, który jest stosowany jako środek leczący łysienie androgeniczne u kobiet i u mężczyzn. Z ciekawości zasięgnęłam informacji u dermatologa, co to jest i jak działa. 
Jest to podobno produkt, który wydłuża fazę wzrostu włosa (podobno sami twórcy nie wiedzą do końca jak działa) i niestety jeden z najczęściej przepisywanych preparatów na łysienie. Dlaczego niestety? Otóż lepiej zastanowić się dwa razy zanim przetestuje się go na własnej głowie.


Preparatu z minoksydylem zazwyczaj występują w płynie, który wciera się w skórę głowy codziennie rano i wieczorem.  Na polskim rynku możemy znaleźć Loxon 2% 60 ml, Loxon 5% 60 ml oraz Piloxidil 2% 60ml, Regaine, w Stanach możemy dostać preparat nawet z 15% stężeniem minoksydylu.


 Loxon

Skład: minoksydyl
Postać: płyn do stosowania na skórę głowy
Działanie: pobudza porost włosów w łysieniu typu męskiego u mężczyzn i u kobiet

Stężenie: 2% / 5%






Piloxidil



Skład: minoksydyl
Działanie: płyn do stosowania miejscowego na skórę głowy w leczeniu łysienia typu męskiego u mężczyzn i u kobiet
Stężenie: 2%








Najczęstsze działania niepożądane to zaczerwienienie, swędzenie, suchość i łuszczenie się skóry, wysypka, odbarwienie włosów, wypadanie włosów, zapalenie mieszków włosowych, kontaktowe zapalenie skóry, ale i nadmierne owłosienie w miejscach niestosowania leku. Pisząc nadmierne, nie miałam na myśli kilku dodatkowych włosków, ale to:




Stosowanie preparatów zawierających minoksydyl może powodować hipetrichozę - pojawienie się owłosienia w najbardziej zaskakujących i niepożądanych miejscach.

Mogą wystąpić również układowe działania niepożądane: przyspieszenie akcji serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nagły przyrost masy ciała, obrzęki kończyn.

Oczywiście, układowe działania niepożądane występują znacznie rzadziej niż miejscowe, jednak perspektywa pojawienia się owłosienia w tak absurdalnych miejscach jest raczej odrzucająca. Nie cieczy również fakt, że substancja, która leczy łysienie może się do niego przyczynić. Mój dermatolog zaopiniował, że w czasie kuracji mogą pojawić się włosy na czole i policzkach, ale zdarza się to bardzo rzadko, włosy można bez problemu usunąć i nie będą one odrastać. Zatem, idąc tym tropem, włosy które urosły na skutek działania minoksydylu już nie odrosną. Nasuwa się zatem pytanie, odnoścnie skuteczności leków opartych na minoxidilu. Jeśli włosy znowu zaczną wypadać to już nie odrosną. Warto dodać, że w trakcie kuracji może nastąpić wypadanie włosów, a po odstawieniu następuje natychmiastowy nawrót choroby. Pozostaje więc wybór: nie stosować albo stosować do końca życia.

1 komentarz:

  1. Bujda na resorach. Pokazywane sa zdjecia osob otylych z problememi hormonalnymi (charakterystyczne rozłożenie tkanki tłuszczowej) i hirsutyzmem. Minoxidil może obniżać ciśnienie jak ktoś go stosuje litrami w mocniejszej wersji i robi to kilka razy dziennie. Tyle z zagrożeń Emotikon smile

    OdpowiedzUsuń